PODZIAŁ I METODY INWENTARYZACJI
Inwentaryzacje można podzielić wg różnych kryteriów:
Wg zakresu:
- Inwentaryzacja pełna - obejmuje wszystkie składniki majątkowe
- Inwentaryzacja wyrywkowa – obejmuje wybrane składniki majątkowe
Powtarzalność:
- Inwentaryzacja cykliczna – powtarza się w z góry określonych odstępach czasowych
- Inwentaryzacja doraźna – przeprowadzana w razie potrzeby, np. zmiany osoby odpowiedzialnej materialnie, wystąpienie zdarzenia losowego, powstanie lub postawienie w stan upadłości
Tryb przeprowadzania:
- Inwentaryzacja okresowa – przeprowadzana w wyznaczonym wcześniej terminie;
- Inwentaryzacja ciągła – przeprowadzana według planu w okresie stałym;
Metody inwentaryzacji
- Spis z natury – metoda podstawowa i najważniejsza. Najczęściej stosowana w celu ustalenia faktycznego stanu składników majątkowych przedsiębiorstwa. Dotyczy tylko składników mierzalnych i policzalnych - jest dowodowo niepodważalna. Dotyczy składników majątkowych własnych oraz obcych znajdujących się na terenie inwentaryzowanej jednostki.
- Pośrednia uproszczona – metoda polegająca na spisywaniu składników majątkowych w przybliżeniu, kiedy nie można przeprowadzić spisu z natury z powodu np. braku dostępu lub niewykonalności pomiaru technicznego. Metoda ta dokonywana jest poprzez obmiar, szacunek, próbę reprezentatywną, ocenę ekspertów, porównanie do podobnych składników.
- Potwierdzenia sald – dwustronne potwierdzenie stanów księgowych aktywów i pasywów pomiędzy kontrahentami, wierzycielami, dłużnikami dla należności w formie pisemnej.
- Weryfikacji – metoda polegająca na porównywaniu stanów księgowych w księgach rachunkowych lub inwentarzowych z danymi w dokumentach źródłowych lub wtórnych, rejestrach, kontrolkach, kartotekach operacyjnych.